Instagram inanılmaz bir hızla büyüyen bir sosyal medya platformu. Ayrıca müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmak için harika bir yerdir ve işinizi büyütmenize yardımcı olabilir.

Peki Instagram’da etkileşimi nasıl artırabilirsiniz? İşte işe yarayan beş taktik:

1. Düzenli paylaşım yapın
Bu açık olmalı, ancak düzenli olarak paylaşım yapmak önemlidir. Takipçileriniz, gönderileriniz arasında uzun süre beklemezlerse gönderilerinizle etkileşime geçme olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, düzenli olarak paylaşım yaparsanız daha fazla takipçiniz olur!

2. Hashtag’leri doğru kullanın
Hashtag’ler göz korkutucu olabilir, ancak bir kez alıştığınızda aslında oldukça basittirler. Sadece alakalı olduklarından emin olun ve bazı temel kurallara uyun: çok fazla kullanmayın (en fazla üç); #life gibi belirsiz veya ilgisiz hashtag’ler kullanmayın; ve gönderi başına yalnızca bir tane kullanın – gönderi başına en fazla iki tane (iki ilgili konu varsa). Ayrıca süper uzun hashtag’ler kullanmaktan kaçının.
3. Biyografinizi bir hikaye anlatmak için kullanın
Biyografiniz, müşterilere markanız ve sizi farklı kılan özellikler hakkında daha fazla bilgi vermek için harika bir yerdir. Komik bir anekdotunuz, şirketin nasıl kurulduğuna dair ilginç bir bilgi veya iş yapış şeklinizle ilgili ilginç bir şey varsa paylaşın! İnsanlar sizin hakkınızda ve neden sizden alışveriş yapmaları gerektiği hakkında ne kadar çok şey bilirse, paylaşımlarınızla etkileşime geçme olasılıkları da o kadar artar.
4. Açıklamalarınızı kısa tutun
Instagram tamamen görsel içerikle ilgilidir, bu nedenle altyazılarınızı kısa ve tatlı tutun (en fazla iki veya üç cümle). Birisi gönderinize neyin ilham verdiği veya bu fotoğraf çekimi için neden belirli filtreler veya aksesuarlar seçtiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterse, akışınıza göz atabilir!
5. Günün doğru saatinde paylaşım yapın
Sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zamanın kitlenizin en aktif olduğu zaman olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki bu Instagram için ne anlama geliyor? Günün belirli saatlerinde kullanılan ürünler (gıda veya temizlik ürünleri gibi) satan bir işletmeyseniz, müşterilerinizin telefonlarına bakma ve alışveriş yapmayı düşünme olasılıklarının en yüksek olduğu zamanlarda paylaşım yapmalısınız. Geceleri daha aktif olan bir kitleniz varsa, o saatlerde gönderi planlamayı düşünün.